Oliver och gänget |
Svara
|
Sida 123> |
| Författare | |
Agrabah
Clean-up Artist
Medlem sedan: 27-december-2011 Status: Offline Poäng: 285 |
inläggsval
Citera Svar
Tråd: Oliver och gängetPostad: 18-maj-2013 vid 19:15 |
|
Vad är det som pågår igentligen? De visar Oliver & gänget på Disney Channel varje gång med den svenska orginaldubbningen!! Inte för att jag inte tycker om det men jag tycker bara att det är konstigt. Innan har de alltid visat filmen med omdubbningen och nu helt plötsligt så visar de filmen hela tiden med orginaldubbningen!
|
|
|
Varmt välkommen att besöka min Disney blogg: http://nouw.com/sacredgold
|
|
![]() |
|
Agrabah
Clean-up Artist
Medlem sedan: 27-december-2011 Status: Offline Poäng: 285 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 14-april-2013 vid 11:18 |
|
Var det någon mer än bara jag här som såg Oliver & gänget på Disney channel imorse? Anledningen till att jag frågar detta är för att imorse så visade de orginaldubbningen av Oliver och gänget. Jag är 100% säker på att det var orginaldubbningen av Oliver & gänget. Det var heltklart bl.a Tommy Nilsson som Dodger.
T.ex i en scen så sa Georgette "Jag bröt en nagel" . Och när Jenny gör sin speciellare till Oliver så säger hon namnet på den med en stämma som om hon var från Frankrike. Jag undrar varför de visade orginaldubbningen och inte omdubbningen istället? |
|
|
Varmt välkommen att besöka min Disney blogg: http://nouw.com/sacredgold
|
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 16-augusti-2010 vid 21:06 |
|
Ja visst är det irriterande när repliker inte låter som man är van vid. :p
Angående Jennys söta sång så lånade jag texten till den när min kompis fyllde 18 år. Eftersom vi har varit kompisar sen första klass så gjorde jag ett fotokollage med bilder från tiden som vi känt varandra och satte fyndiga kommentarer till varje bild. I mitten av hela kollaget satte jag texten till Jennys sång. Det blev en mycket uppskattad present. (Fast jag kom inte på idén själv, för jag fick ett fotokollage av henne när jag fyllde 18 först. :p ) |
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Jeppe
Matte Artist
Medlem sedan: 02-mars-2010 var: Dalarna Status: Offline Poäng: 692 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 16-augusti-2010 vid 14:09 |
|
Nu har jag sett denna film för första gången någonsin. Så himla charmig och söt och kul. Precvis som många skriver är Tito helt underbar "Han är en i familjen, han är vår bror" Musiken är jättesöt och jag hittar något charmigt och härligt i varje låt. Första sången är bra. Man är väl infödd är riktigt härlig. Gatans guld är även den en favorit. men jag tror att den jag nog tycker är bäst är Georgettes sång. Jag tycker den är riktigt härlig. Jennys sång är charmig. Och sista versionen av man är väl infödd i slutet gör en så jäkla glad.
Tänkte även jag på bakgrunderna det första jag gjorde. Den första bilden som dyker upp är u en vy över New York. min första tanke var "vad fult". Jag tycker fortfarande det är fult och det tsämmer inte med resten av filmen. annars är resten av filmen rätt så simpelt tecknad tycker jag. I Alla fall bakgrunderna som är enkla och ibland lite tråkiga, inga detaljer.
Jag trodde aldrig att jag hört originaldubbningen. Men det hade jag visst. Trailern som jag alltid sett för Oliver och gänget är med original. För det finns en replik jag alltid gillat i trailern. Georgettes "Jag röt en nagel" Som i nya versionen var " jag bröt en klo". Jag gillade inte det. Men annars så tycker jag dubbningen är helt OK. Såg
Kort sagt en underbar film. Scenen där Oliver blir "räddad" från jenny och de kommer dit och oliver vill vara kvar är verkligen sorglig. Einsteins "Men, vi räddade dig ju" Och sedan när Oliver ska gå "Men han kom ju just" Det är så... kommer inte på vad jag ska säga men ni förstår :) Brutal skurkdöd dock. Blev lite paff. Men den är nog svår att förstå för yngre med hela handlingen och Fagins skuld. Min 3-åriga lillasyster såg den ed mig och jag tror inte att hin förstod den alls.
Kort sagt en underbar Disneyfilm som är underskattad.
"Klart han är glad, Han är ju med onkelt Tito". Scenen där Georgette tittar på ett sådant här träningsprogram på TV:n är även den underbar. |
|
![]() |
|
Drusila
Nykomling
Medlem sedan: 30-september-2009 var: Sweden Status: Offline Poäng: 1 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 30-september-2009 vid 16:43 |
|
Såg Oliver & Gänget första gången hos min kusin när jag var mindre, förälskade mig i den direkt. Har inte hört den nya dubben men jag vet att jag uppskattade den gamla. Kommer snart att äga denna underbara film. :D
|
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 16-september-2009 vid 20:20 |
|
Haha, vad gammal jag känner mig nu, bland alla som vuxit upp med omdubbningen.
|
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
RWB bokmal
Animationsassistent
Medlem sedan: 28-oktober-2006 var: Sweden Status: Offline Poäng: 140 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 16-september-2009 vid 11:13 |
|
Jag har vuxit upp med omdubbningen, så att jag föredrar sångerna i den är knappast förvånande.
Men "Det är alltid någonting på gång i New York City" i omdubbningen vill jag påstå helt enkelt är bättre på ett musikalist plan, från en objektiv vinkel. Stefan Nykvist gjorde ett bra jobb. Ändrad av RWB bokmal - 16-september-2009 vid 11:16 |
|
|
"She's her own biggest biggest fan, Pepper Ann!"
|
|
![]() |
|
disney_girl
Medproducent
Medlem sedan: 31-maj-2004 var: Sverige Status: Offline Poäng: 1797 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 15-september-2009 vid 13:22 |
|
Oliver och Gänget har mycket bra musik. jag gillar Perfect isn´t easy. Det är en mycket bra sång. Även sången Man är väl infödd är också bra. Fast min favorit är Det är alltid nånting på gång i New York City.
|
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 14-september-2009 vid 10:56 |
Samma här. Jag har bara växt upp med Jan Johansen och visste nog inte ens att det var en omdubbning förrän för ett par år sedan så därför levde jag lyckligt ovetande med den och nu har den fastnat
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Kenai_83
Springschas
Medlem sedan: 22-augusti-2006 var: Sweden Status: Offline Poäng: 20 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 30-augusti-2009 vid 21:01 |
|
har versionen med johansen, tycker den är kanon.. :)
kan väl vara för att man inte kommer ihåg orginaldubbningen =P
|
|
![]() |
|
Anders M Olsson
Regissör
Medlem sedan: 09-augusti-2004 var: Sverige Status: Offline Poäng: 849 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 28-augusti-2009 vid 12:28 |
Det är omdubbningen. Handen på hjärtat var det väl ingen som väntade sig något annat? Disney gör nog inte samma misstag två gånger. Ändrad av Anders M Olsson - 28-augusti-2009 vid 12:29 |
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 27-augusti-2009 vid 11:27 |
|
Oj, här var det sannerligen ingen som hade skrivit på länge. Filmen har ju dock nyligen släppts på dvd så jag tänkte passa på att fråga om någon har köpt den och om det är den äldre dubbningen eller omdubbningen som är med?
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Amaranth
Animatör
Medlem sedan: 29-december-2007 Status: Offline Poäng: 70 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 14-augusti-2008 vid 20:09 |
|
Japp det gör den ;P
|
|
![]() |
|
disney_girl
Medproducent
Medlem sedan: 31-maj-2004 var: Sverige Status: Offline Poäng: 1797 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 14-augusti-2008 vid 19:10 |
Hennes sång heter Perfect Isn´t easy tror jag. |
|
![]() |
|
Amaranth
Animatör
Medlem sedan: 29-december-2007 Status: Offline Poäng: 70 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 10-augusti-2008 vid 21:36 |
|
Underbar klassiker! :D såg den när jag var mindre och sen blev det uppehåll i minst 7 år innan jag såg den igen så det var jättekul att se om den, men jag hörde minsann att den var omdubbad vilket jag inte gillar alls. Gamla dubbningen e mycket bättre. Och blir alltid så glad av Why should we worry i slutet :D
Georgettes sång är en av mina favoritsånger av disney också |
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 09-maj-2008 vid 21:18 |
|
Jag stör mig mest på att de andra låtarna (i den äldre dubbningen) är något segare. Nej nu ljög jag, jag har nämligen bara hört "Man är väl infödd" och den tycker jag får ett lite lugnare tempo som jag inte uppskattar i den äldre versionen. Tror jag har nämnt detta tidigare också så får ursäkta för att jag upprepar mig.
Något som fascinerar mig i denna film är att jag fängslas av alla i "gänget". Annars brukar jag oftast bara fastna för omkring tre olika karaktärer. Men i den här filmen fastnar jag för dem alla fem. Också andra såsom Georgette dessutom. Alla har verkligen en speciell stil (som alltid i Disneys filmer i o försej) en bulldog som ser på balett, smått tröga Einstein som alltid vill väl, Rita som har lite koll på läget, Tito som - jaa vart börjar man? Tito som helt enkelt är jättekaxig och tror att han kan slå vemsomhelst trots att han bara räcker till fotknölarna på dem. Och så såklart Dodger som nog är min personliga favorit, med sitt lugna, coola sätt och hur han alltid ställer upp för sina vänner i alla väder.
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 29-mars-2008 vid 15:59 |
|
Nej, de är ju inte det. Jag stör mig grymt mycket på Johansens uttal av New York city (lite amerikaniserat som "ciddy"), medan Nilsson sjunger som det stavas, city. DET kommer jag aldrig att vänja mig vid.
|
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 28-mars-2008 vid 18:43 |
|
Haha jag kan förstå det, måste ha varit grymt irriterande till en början. Jo det är klart, jag kan till och med bli irriterad på att det är en annan textning på vissa filmer.
Jag kan tänka mig att låtarna måste vara jobbigast. Fast det kanske bara är jag som skulle störa mig jättemycket på dem om jag hörde gamla dubbningen. För de är ju inte riktigt likadana, låtarna.
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 28-mars-2008 vid 18:34 |
|
Haha, nej jag vet. Jag kommer ihåg första gången jag såg filmen med Johansen & co, jag visste inte att filmen var omdubbad och höll på att dö. |
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 28-mars-2008 vid 13:13 |
|
Oj, Svenzon
Jag vet inte varför jag tycker att Tommy Nilsson känns konstig som Dodger, det kanske är för att jag jämt ser honom som gammal och Dodger känns inte så gammal. Eller så är det hans hesa röst kanske? Vad det än är så gör han ju förmodligen också ett bra jobb bara att jag som sagt växt upp men Jan Johansen.
Georgette är ju en av dem som står för de bästa replikerna i den här filmen. Lägg märke till en av dem, då nästan alla figurer är klockrena. "Jag bröt en klo" och "Vi börjar med ett bad" skrattar jag åt varenda gång. Den hunden är verkligen egoistisk och självcentrerad till max!
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Aladdin_Abu
Storybordartist
Medlem sedan: 23-mars-2008 var: Sweden Status: Offline Poäng: 12 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 27-mars-2008 vid 22:57 |
|
Håller med, om T ex Tarzan hade sagt massa "maan" kommentarer skulle vi bara tycka att det var konstigt men om det är en liten chiuaua ( osäker på stavningen ) med stort huvud och kaxig attityd så blir det störthärligt.
Tidigare har det sagts att Jennys söta lila visa är rätt kass. Eftersom melodin till den låten är "the theme" i Oliver och gänget så tycker jag att den passar in och är lite söt, simpel men söt. jag gillar Geogetts sång när hon fixar till sig. |
|
|
"ibland klär jag mig som en stadsbo! För att koppla bort palatslivet!"
|
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 27-mars-2008 vid 19:56 |
|
Tänk, jag misstänkte det.
Kan tillägga att jag aldrig har sett filmen med originalrösterna, utan bara lyssnat på berättelsen och sångerna på LP. Ändrad av Svenzon - 27-mars-2008 vid 19:57 |
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 27-mars-2008 vid 16:03 |
|
Nej jag menade att jag tycker bättre om Jan Johansen än Tommy Nilsson, vilket som sagt inte alls har något att göra med huruvida den ena är bättre än den andre, utan helt enkelt för att jag inte ens var medveten om att det fanns en äldre dubbning förräns förra året eller något sådant. Jag skulle dock gärna vilja se hela filmen med Tommy Nilsson någongång. Det är ju lite svårt att enbart döma efter låtarna.
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 26-mars-2008 vid 18:19 |
|
Finns där en nyare dubbning än den med Jan Johansen? Eller du menade att du tycker bättre om dubbningen med Jan Johansen än den äldre med Tommy Nilsson? Själv är jag uppväxt med Oliver och Gänget på LP-skiva och givetvis med originaldubbning med Tommy Nilsson. Längesen jag lyssnade på den nu, så jag kommer inte ihåg den riktigt, men jag vet att jag alltid har föredragit Nilsson före Johansen-versionen. Får kanske lyssna på originalet igen nån gång och jämföra ordentligt.
|
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Bara lilla jag
Regissör
Medlem sedan: 26-juni-2005 Status: Offline Poäng: 1149 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 26-mars-2008 vid 10:36 |
|
Såg filmen igår och reagerade då på att det faktiskt är ganska grova skissningar som ni nämnde tidigare. Jag har förmodligen inte tänkt på det tidigare eftersom min vhs är i så pass dåligt skick. Denna filmen måste absolut införskaffas på dvd!
Sant, Sockerpajen, skurkarna dör ganska så brutalt i den här. Men det var inget jag tänkte på som barn, däremot tyckte jag att Sykes var grymt läskig.
Lyssnar just nu på "Man är väl infödd", hörde den första dubbningen förut och jag stör mig något enormt på den, vilket såklart enbart bottnar i att jag växte upp med Jan Johansen. Jag vet inte men det känns som att det är ett annat tempo i den nyare dubbningen.
|
|
|
I'll be there someday
I can go the distance I will find my way If I can be strong I know ev'ry mile Will be worth my while |
|
![]() |
|
Sockerpajen
Scenograf
Medlem sedan: 15-september-2006 Status: Offline Poäng: 758 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 10-december-2007 vid 18:17 |
|
Nu har jag äntligen sett Oliver och Gänget och jag älskade den!
Den hade allt en disneyfilm behöver!:
Bra handling
Bra musik
+ en underbart söt Oliver (jag menar kolla när han dansar till radion i början, vem smälter inte va det?)
en underbar Dodger som tidigare sagt skulle varit än väldigt trevlig person som människa (tänker alltid detsamma om Simba men det är en annan sak)
Gillar även Tito, riktigt roligt när han tar fram besticken och vill käka Oliver
"Man är väll infödd" är ju fullkomligt brilljant och jag har gått och nynat/sjungit på den (kan tyvärr bara två rader) i fler dagar nu.
Snacka om att bita sig fast!
Men en sak jag tänkte på är att både Sykes, DeSoto och Rosceo (kan inte stava namnen iochmed att detta är en "ny" film för mig) dör ganska så "blodigt" och våldsamt. De blir ju överkörda av tåg och nerkastade i en tågräls
|
|
|
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"
|
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 10-juli-2007 vid 16:36 |
|
Precis, Hades, lite slarvigare på nåt sätt. Men jag gillar det.
|
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Egd som fan
Manusförfattare
Medlem sedan: 19-maj-2007 var: Mora Status: Offline Poäng: 246 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 10-juli-2007 vid 13:04 |
|
Jag ser inget ovanligt i animationen jämfört med andra filmer. Visst jag har bara sett den en gång, och då tittade jag inte efter sådana "fel", men helt annorlunda tyckte jag inte att den var. (Av det jag minns.
|
|
![]() |
|
Hades
Huvudanimatör
Proximus' Padawan Medlem sedan: 14-maj-2005 Status: Offline Poäng: 920 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 10-juli-2007 vid 00:23 |
|
Konstigt vet jag inte, men precis, lite speciell. Slarvigare på något sätt. Jämfört med andra Disneyfilmer tycker jag inte animationen är så värst mycket att hurra över, men som Svenzon sagt så ger det filmen egen karaktär, därför är det liksom passande :)
|
|
![]() |
|
Svenzon
Huvudanimatör
Medlem sedan: 27-maj-2004 Status: Offline Poäng: 908 |
inläggsval
Citera Svar
Postad: 09-juli-2007 vid 17:20 |
|
Jag tänkte faktiskt på det när jag såg filmen sist. Inte att den är konstigt tecknad, för det tycker inte jag, men den är lite speciell. I början är ju tex staden tecknad som en stillbild, på vissa ställen "grovt skissad". Likaså kan jag tycka att det hade gått att göra bilar osv, sånt som inte är levande rollfigurer, mer detaljerade. Fast det är inget som stör mig, det ger ju filmen en egen karaktär.
|
|
|
Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
|
![]() |
|
Svara
|
Sida 123> |
![]()
Tweet
|
| Forum meny | Forum Permissions ![]() Du kan inte göra nya inlägg i detta forum Du kan inte svara på inlägg i detta forum Du kan inte ta bort dina inlägg i detta forum Du kan inte ändra dina inlägg i detta forum Du kan inte skapa omröstningar i detta forum Du kan inte rösta i omröstningar i detta forum |
Forum: Disneyklassikerna
Forum: Övrigt Disney
Forum: Uppföljare
Forum: Disneyheter
Forum: Pixar

