Skriv ut sida | Close Window

Disney och barn

Utskriven från: Magic Movies
Kategori: Övrigt
Forumnamn: Övrigt Disney
Forum beskrivning: Övriga diskussioner om Disney (i filmsammanhang) som inte passar i de andra forumen, så som spel, musik (allmänt) m.m. Inte Serier (KA:CO, KAP m.m.)
URL: http://www.magicmovies.se/disneyssion/forum_posts.asp?TID=1118
Utskriftsdatum: 06-december-2025 vid 17:06
Software Version: Web Wiz Forums 10.11 - http://www.webwizforums.com


Tråd: Disney och barn
Postad av: Mikka
Ämne: Disney och barn
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 09:32
Moaha, jag har projektarbete om Disney och har bara en liten fråga.. Hur tror ni att Disney påverkar barn? Tongue



Svar:
Postad av: storhe5
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 10:03
Tänker du på 90-talet?
Då händer det faktiskt att två pojkar dödade en flicka i Norge efter att de kan ha tittat på Darkwing Duck.
SVT tvingades sluta sända sån serie.
Hur som helst, serien kom tillbaka igen på TV 3 och senare på Disney Channel och Toon Disney.
Men idag visas inte serien mer på nån av kanalerna.
Hos Musse är en av mina disneyfavoriter som kan va nåt för alla barn.
Där är förutom Musse Pigg andra kända Disneyfigurer som Kalle Anka, Långben och Pluto med.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 11:13
Ja, men den händelsen är ju en parodi på allt som är rimligt. Som om det inte var fånigt nog att serien blir bannlyst för en sån sak så utförde idiotungarna sina dåd I NORGE!!! och det blir bannlyst i Sverige! Så om en korkad idiot till unge i Cambodia tittar på Kenny Starfighter och efteråt skjuter hela sin familj. Ska serien bannlysas i resten av världen då bara för att ett psykfall får idéer från media? Det går ju inte att skylla på Darkwing Duck eller någon annan film/serie/spel för att idioter utför våldshandlingar. Darkwing Duck är ju inte våldsammare än någonting annat. Jag minns hur förbannad min farsa blev över det. Det var en barnserie han verkligen tyckte var kul för både små och stora.
 
Åter till ämnet; hur disney påverkar barn? Svår och mycket bred fråga. Hur Disney påverkat mig kan jag kanske svara på: Min fantasi utvecklades mycket med hjälp av disney. Filmer som Robin Hood och Peter Pan gav upphov till många lekar och blandades med allt från actionfigurer till Lego och teckningar (klotter). Just serien Darkwing Duck var ett stort fenomen då det fanns så många coola karaktärer att låtstas att man är. Jag har alltid faschinerats över bad guys i serier/filmer och har vid många tillfällen hoppats att skurkarna ska vinna, även om det tyvärr aldrig blir så med Disney.
Jag har bara påverkats positivt av disney, fram tills de flippade och började producera skräpserie på skräpserie, då blev jag mest grinig.
Men hur Disney påverkar barn på det stora hela? Tja, det är ju ofta tydliga budskap om etik och moral och gott och ont i Disney-sammanhang, så många ungar tar förhoppningsvis till sig det positiva utan att kanske själva veta om det.


-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 16:14
Ett ord till om Darkwing Duck och ni kan säga farväl till forumet.

-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: Hades
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 18:19
Dels har vi den sk disneymagin, som väl ingen direkt kan sätta fingret på vad det är, men som ändå finns i de största tecknade filmerna (kanske då främst Alice i Underlandet, Peter Pan och Skönheten och Odjuret för min del) och som nog kan sparka igång fantasin hos vem som helst. Dvs barn får livligare fantasi av att se mycket Disneyfilmer, alltså nåt slags välutvecklat tänkande. Bygger dessutom favoritfilmerna på klassiska böcker eller pjäser kanske man läser vidare om dessa och lär sig på så vis mer om både författare, skådespelare och ibland mytologi och religion. I det långa loppet blir man nog snäppet mer allmänbildad. Det kanske låter överdrivet, men jag vet i alla fall att jag själv säkert aldrig blivit så intresserad av grekisk mytologi, som jag är, om det inte vore för Herkules.
 
Antagligen är det inte jättevanligt att barn slår ihjäl varandra efter att ha sett tecknade filmer eller serier. Jag skulle nog tro att de flesta som missbrukar videovåld och utför våldsdåd pga detta har någon form av störning redan från början. Det är ju inte direkt ett normalt beteende att gå ut och smiska livet ur sin kompis efter att ha tittat på tecknade program på tv. Att man leker, som 101dalmatiner nämnde, är ju en annan sak. Lekar byggda på Disneyfilmer och serier har gått väldigt bra under min uppväxt, och varken jag eller någon av mina kompisar blev ihjälslagen.


-------------


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 19:30
Tack för alla svar än så länge! Wink
Så hur det påverkar barn kan vara allt ifrån lekar, fantasier och våld? Vad för slags lekar kan det vara tror ni? Är det typ prins och prinsess lekar efter att dem till exempel tittat på Skönheten och odjuret, Aladdin eller Sjöjungfrun?
 


Postad av: Art_of_Minnie
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 20:23
Disney har bara påverkat mig positivt. Det har givit mig hopp ,drömmar och för att inte tala om MYCKET fantasi. jag har ju växt upp med Mimmi , Musse och många andra disney figurer som blivit som nära vänner på något sätt. Smile. De har alltid funnits där. Dessutom uppmuntrar Disney barnen till att njuta mera av sin barndom tror jag nog.
 Det där med lekar är nog en stor del av disney för barnen, när jag var liten så kommer jag ihåg att jag lekte Mimmi och Kajsa med en kompis, att vi lekte Törnrosa , Askungen, Bumbibjörnarna,Herkules och Ariel. Hehe.
men det kan ju också påverkas på andra sätt, ta en av mina kompisar till exempel,hon färgade håret blånt från brunt bara för att Törnrosa hade det. Men våld kan jag inte fatta ......Vad i en disney film skulle vara uppmuntrande till våld??? Bara sykfall som ens kommer på tanken och sen skyller på en Disney film/serie. Det är sjukt.ConfusedConfusedConfused


-------------
Alan, I´m not thrilled about having one small rodent in my house, Why would I drive 50 miles to see their Kingdom?
- Charlie Sheen,Two and a half men,Season 3.



Postad av: storhe5
Postningsdatum: 14-november-2007 vid 21:06
Disney har ju också påverkat mig positivt.
Kalle Anka är ju en av Disneyfavoriterna genom tiderna.
Barnen tycker nog att det är jätteroligt när han är på dåligt humör.
Jag vet nog hur barn är barn.
Dom får leka som dom vill men våldsamma lekar blir inte föräldrarna glada av.
Om pojkarna inte hade dödat flickan i Norge så har den här historien aldrig hänt.
Tyvärr är den sjuka historien sann.
Man kunde nog hindrat pojkarna att döda flickan genom att se efter dom.


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 15-november-2007 vid 12:35
Jag tycker det är jätte skönt att höra om hur mycket positivt det finns med disney och hur det ha påverkat er. När jag hörde om den där flickan i Norge blev jag chockad och rädd. Tycker det var jätte tråkigt att höra. Jag vill veta mer, tror ni att det påverkar barn psykiskt på något sätt?
Självklart finns det ju disneyfilmer som påverkat mig när jag var yngre som t.ex att jag lekt ariel när jag var ute på sommrarna och badade. LOL


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 15-november-2007 vid 13:18
Jamen, nån vuxen borde nog hållit ögat på dom så det där inte händer.
Man kan inte ändra på det som har hänt förr och tidsmaskiner finns inte på riktigt bara i sagoböcker, tv-serier och filmer.
Och förresten kan man gå in på Wikipedias sida på svenska och skriv namnet "Underhållningsvåld" på sökmotorn och där kan man läsa allt om massa våld och hur det påverkar barn.


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 15-november-2007 vid 17:39
Ptja, asså.. det var nog inte så lätt för föräldrarna att veta om det där. Confused
 


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 16-november-2007 vid 13:49
Men det ska till en riktig idiot för att skylla våldet på en tecknad serie.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Art_of_Minnie
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 13:22
Postad av 101dalmatiner 101dalmatiner skrev:

Men det ska till en riktig idiot för att skylla våldet på en tecknad serie.
 
ahaConfused


-------------
Alan, I´m not thrilled about having one small rodent in my house, Why would I drive 50 miles to see their Kingdom?
- Charlie Sheen,Two and a half men,Season 3.



Postad av: disney_girl
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 13:42
Vilka filmer tror ni många barn kommer önska sig i julklapp ?


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 13:51
Man kan inte kalla ungar för idioter bara för att dom gjorde nånting hemskt.
Dom vill bara leka men dom leker bara våldsamt efter att ha sett en tecknad serie som föräldrarna blir rasande av.


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 13:55
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Man kan inte kalla ungar för idioter bara för att dom gjorde nånting hemskt.
Dom vill bara leka men dom leker bara våldsamt efter att ha sett en tecknad serie som föräldrarna blir rasande av.


bs, kan man inte skilja på tecknad film och verklighet är man en idiot.


-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: storhe5
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 13:59
Hur har Disney påverkat dig när du var liten, Proximus?
Föräldrarna kunde ha förbjudit sina barn att titta på en tecknad serie man blir våldsam av.


Postad av: Hades
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 16:57
Nej, föräldrarna kunde uppfostrat sina barn som normalbegåvade människor. Majoriteten barn blev förmodligen inte våldsamma av att se serierna du säger att "man blir våldsam av".

-------------


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 18:36
Postad av disney_girl disney_girl skrev:

Vilka filmer tror ni många barn kommer önska sig i julklapp ?
 
Hm.. kanske några mysiga julfilmer Tongue
Eller kanske Micke & Molle 2, Sjöjungfrun eller Hitta Nemo :P


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 19:46
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Hur har Disney påverkat dig när du var liten, Proximus?


Inte alls.

Postad av storhe5 storhe5 skrev:


Föräldrarna kunde ha förbjudit sina barn att titta på en tecknad serie man blir våldsam av.


Eller uppfostrat dom på ett bra sätt, normala människor blir inte våldsamma av att kolla på TV.


-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: Mikka
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 20:03
Eller uppfostrat dom på ett bra sätt, normala människor blir inte våldsamma av att kolla på TV.
[/QUOTE]
 
Jag håller med, jag tror inte heller man blir vålsam av att titta på TV/Film.


Postad av: disney_girl
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 20:13
Postad av Mikka Mikka skrev:

Postad av disney_girl disney_girl skrev:

Vilka filmer tror ni många barn kommer önska sig i julklapp ?

 

Hm.. kanske några mysiga julfilmer Tongue

Eller kanske Micke & Molle 2, Sjöjungfrun eller Hitta Nemo :P


Jag kan tänka mig Djungelboken, Askungen 3 och Micke Och Molle 2. Kanske Prinsess boxen som släpps snart. (Barbie Filmerna Är Väldigt poppis Också) Bland många småflickor. För att återgå till disney så kan jag tänka mig att många småflickor önskar sig te.x Askungen 3 Första Askungen filmen samt Den Lilla Sjöjungfrun.


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 20:29
Ja det är klart, prinsessboxen tänkte jag inte på. Den kommer säkert gå mycket nu innan jul. Wink 
   Undra vilka filmer pojkar helst vill ha innan jul, typ.. bilar? Tongue


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 21:06
Postad av Mikka Mikka skrev:

Eller uppfostrat dom på ett bra sätt, normala människor blir inte våldsamma av att kolla på TV.


Varför blev föräldrarna arga på en Disneyserie (som SVT tvingades ta bort på 90-talet) då?


Postad av: Mendez
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 21:18
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Postad av Mikka Mikka skrev:

Eller uppfostrat dom på ett bra sätt, normala människor blir inte våldsamma av att kolla på TV.


Varför blev föräldrarna arga på en Disneyserie (som SVT tvingades ta bort på 90-talet) då?
För att även dom har någon störning i huvudet.


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 21:22
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Postad av Mikka Mikka skrev:

Eller uppfostrat dom på ett bra sätt, normala människor blir inte våldsamma av att kolla på TV.


Varför blev föräldrarna arga på en Disneyserie (som SVT tvingades ta bort på 90-talet) då?
 
För att de hellre klandrar en oskyldig tv-serie än sig själva för sina ungars idiotiska uppförande?


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 21:57
Vaddå oskyldig tv-serie?
Kanske gjorde föräldrarna rätt i.
Dom har ansvariga för sina barn och vet vad som är bäst för dem.


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 22:07
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Vaddå oskyldig tv-serie?
Kanske gjorde föräldrarna rätt i.
Dom har ansvariga för sina barn och vet vad som är bäst för dem.


Dom har ansvariga för sina barn
Dom har ansvariga för sina barn
Dom har ansvariga för sina barn
Dom har ansvariga för sina barn





-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: Hades
Postningsdatum: 17-november-2007 vid 23:17
Alltså är det ren idioti att skylla denna typ av händelse på en film eller, framför allt, en tecknad serie. Det tycker jag gäller all typ av videovåld.
En film eller serie ska inte kunna påverka en helt psykiskt frisk person till den grad att personen dödar andra människor. Mår man inte tillräckligt bra psykiskt, ska man inte se sådant som man inte klarar av. Gäller det barn som i det här fallet, är det helt föräldrarnas ansvar eftersom det är de som, förhoppningsvis, står för uppfostran. Föräldrarna måste väl ses som högre i rang än en tecknad figur för en 7-åring?


-------------


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 18-november-2007 vid 00:45
Som min pappa sa när jag tog upp ämnet här om dagen: "De kunde ju ha kollat på vad som helst och ändå gjort som de gjorde. Men media behövde en syndabock."
Och det blev den tecknade serien som de påstods ha kollat på och som påstods fick de att leka våldsamt.
 
Men sen tog pappa upp fler vansinniga exempel som när han var ung och folk var jättemisstänksamma mot hårdrock för att i en låttext upprepades ordet suicide flera gånger OM MAN SPELAR DEN BAKLÄNGES, och på hela musikgenren hårdrock skyllde man för att två puckon tagit sina liv tillsammans när de sägs ha lyssnat på den låten.
Slutsats: Frukta stora samlingar av idioter då de kan tänkas skapa politiska partier.


-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 09:23
Undrar även om någon vet vad gruntanken med Disneys filmer var?Tongue


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 09:47
Att underhålla stora och små?

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 09:52

Jag menar vart hela hans idé kom ifrån, att skapa Disney Shocked

Ville han inte få ut något annat än att bara underhålla människor?


-------------
Älska Disney


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 10:32
Postad av Hades Hades skrev:

Alltså är det ren idioti att skylla denna typ av händelse på en film eller, framför allt, en tecknad serie. Det tycker jag gäller all typ av videovåld.
En film eller serie ska inte kunna påverka en helt psykiskt frisk person till den grad att personen dödar andra människor. Mår man inte tillräckligt bra psykiskt, ska man inte se sådant som man inte klarar av. Gäller det barn som i det här fallet, är det helt föräldrarnas ansvar eftersom det är de som, förhoppningsvis, står för uppfostran. Föräldrarna måste väl ses som högre i rang än en tecknad figur för en 7-åring?


Föräldrarna måste ha koll på vad sina ungar ser för serie/film på TV.
Ser ungarna på nåt våldsamt så måste föräldrarna få bort dom därifrån el. stänga av TV:n omedelbart.
Ungarna skall inte se på nånting som kan va skadligt för dem.


Postad av: Hades
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 10:32

Postad av storhe5 storhe5 skrev:


Föräldrarna måste ha koll på vad sina ungar ser för serie/film på TV.
Ser ungarna på nåt våldsamt så måste föräldrarna få bort dom därifrån el. stänga av TV:n omedelbart.
Ungarna skall inte se på nånting som kan va skadligt för dem.

 
1. Helt rätt, det är föräldrarnas ansvar.
2. Absolut, men dit räknar jag inte en tecknad serie som knappt innehåller mer våld en någon annan. Föräldrarna kan då istället förklara för sina barn att bara för att ankan sparkar den dumma tjuren betyder inte det att barnen i sin tur kan gå ut och sparka på varandra, då ankan och tjuren inte finns på riktigt.
3. Nej, det är väl klart att de inte ska, och för majoriteten barn tror jag inte Darkwing Duck (ledsen, Proximus) eller någon annan liknande serie är det minsta skadlig.


-------------


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 15:28
Hade:
Visst, DD är ju en barnserie men ändå blev inte föräldrarna glada av.

Mikka:
Har ingen aning om vart hans idé kom ifrån.


Postad av: Hades
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 15:58

storhe5: Jag släpper ämnet.

Mikka: Förmodligen ville han väl göra det han tyckte var kul och var duktig på, och kanske tjäna sig en hacka (eller två?) på det ;)


-------------


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 17:26

Filmer och serier är inte skadliga. Det finns ingenting sånt som en skadlig serie. Det ska till en redan sjuk människa för att bli påverkad negativt av det den ser. Eller, som Hades exempel påvisade, har inte föräldrarna lärt sin unge skillnad på fantasi och verklighet, återigen inte seriens/filmens fel. Se, det var väl inte så svårt att förstå?



-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 20:27
Postad av Hades Hades skrev:

3. Nej, det är väl klart att de inte ska, och för majoriteten barn tror jag inte Darkwing Duck (ledsen, Proximus) eller någon annan liknande serie är det minsta skadlig.


Hmm?


-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: Hades
Postningsdatum: 21-november-2007 vid 21:08
Du ville inte vi skulle nämna Darkwing*

-------------


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 22-november-2007 vid 19:35
Postad av Hades Hades skrev:

Du ville inte vi skulle nämna Darkwing*


Aha.

Kanske ska omformulera mig lite, nämn Darkwing hur mycket ni vill, så länge det är relevent för diskussionen. Det här är fel tråd att diskutera Darkwing Duck som serie, det går däremot bra att diskutera hurvida DD och liknande serier kan påverka barn på ett negativt sätt.




-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: Proximus
Postningsdatum: 22-november-2007 vid 19:40
Postad av storhe5 storhe5 skrev:


Föräldrarna måste ha koll på vad sina ungar ser för serie/film på TV.
Ser ungarna på nåt våldsamt så måste föräldrarna få bort dom därifrån el. stänga av TV:n omedelbart.
Ungarna skall inte se på nånting som kan va skadligt för dem.


storhe5 jag måste fråga dig om du tror att enbart TV våld i sig kan förvandla ett helt normalt barn, med en fungerande social miljö, inga psykiska problem etc, till en mördare?


-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: storhe5
Postningsdatum: 22-november-2007 vid 19:48
Kan hända.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 23-november-2007 vid 11:22
Åh, snälla! Ta och läs några vetenskapsmagasin eller nåt innan du slänger ur dig sånt.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 09:56
Ingen unge från Cambodia har ju skjutit sin familj efter att ha tittat på Kenny Starfighter, så serien blev ju aldrig bannlyst.
Då skulle det annars har sagt på nyheterna.
Och förresten gjorde den serie bara 6 avsnitt.
Quack Pack har ju inget med karatesparkande att göra precis som Darkwing Duck bara för att dom båda är spinoff från Ducktales.
Och i Ducktales finns det inte karatesparkande heller.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 12:10
Så du menar att serier med karatesparkar i är skadliga??? Hmmm, låt mig se... vilken sunkserie av idag har en hel del sparkande och slående och kungfuande??? KIM POSSIBLE!!! Kim f*ing Possibles våld är ju mer seriöst än det i DD. Inte mycket, men ändå mer på allvar.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 13:13
Bara för att det finns karatesparkande i serierna så måste inte barnen göra sånt likadant.
Man kan inte jämföra Kim Possible med Censored Darkwing Duck.
Det här är 2000-talet och inte 90-talet när föräldrarna blev rasande på
såna som DD.
KP kom först i mars 2003.
Serien visar fortfarande på Disney Channel och har inte ens drogs in precis som DD.
Barnen får titta på vad dom vill var det menningen men eftersom DD inte visas på TV idag så bryr de säker sig inte om den.
Det finns ju andra serier man kan titta på idag.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 14:07
Ett: Lär dig skriva. Två: Dina argument är ihåligare än en låda. Tre: Det du skriver är obegripligt på fler sätt än brist stavning och gramatik.
 
Du påstår att på 90-talet blev korkade ungar påverkade av tv-våld men att de inte blir det på 2000-talet. Du säger hela tiden emot dig själv. Ärligt, säg att du inte är 23 på riktigt. Fick jag gissa skulle jag säga 14.


-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 15:07
Det har ju lugnat sig på 2000-talet.
Jag tror inte att barn håller på idag med våldsamma lekar som slutade med att nån dör precis som i Oktober 94.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 15:14
Och varför tror du inte att barn håller på med samma sorts lekar idag som för tio år sedan? Det är ju KNAPPAST FÖR ATT EN TECKNAD SERIE FÖR TILLFÄLLET INTE VISAS PÅ TV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Du har alla den här sidans intelligentaste personer emot dig, Hades, EgdSomfan och Prox på fler trådar än bara den här. Är det inte dags att ge med sig snart?

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: mimmi
Postningsdatum: 28-november-2007 vid 20:17
Jag tycker även att Disneyfilmerna framförallt (som många andra barnfilmer) förmedlar hur viktigt det är att aldrig ge upp och att fortsätta drömma osv. De är liksom fyllda med hopp vilket jag tror har en väldigt positiv omedveten inverkan på barn.

För mig finns det alltid någon slags trygghet i det mesta som har med disney att göra. Något fint, odödligt liksom. Det kan visserligen bero på att det ligger något nostalgiskt över det hela, men jag tror ändå att det till viss del har att göra med all den "magi" och hopp som disneys verk är fyllda med. Framförallt filmklassikerna.  Det spelar ingen roll hur jävligt allt runtomkring känns, så kan man alltid se på någon disneyfilm eller lyssna på disneymusik.  Embarrassed



-------------
anything can happen with a little pixie dust


Postad av: Mikka
Postningsdatum: 29-november-2007 vid 12:29
Ja, precis.
Det är som en förlängning av barnets fantasi. En Disneyfilm är som ett rum som vuxna kan fly tillbaka till och på nytt känna barns under inom sig.
 


-------------
Älska Disney


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 30-november-2007 vid 13:07
Postad av 101dalmatiner 101dalmatiner skrev:

Och varför tror du inte att barn håller på med samma sorts lekar idag som för tio år sedan? Det är ju KNAPPAST FÖR ATT EN TECKNAD SERIE FÖR TILLFÄLLET INTE VISAS PÅ TV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Du har alla den här sidans intelligentaste personer emot dig, Hades, EgdSomfan och Prox på fler trådar än bara den här. Är det inte dags att ge med sig snart?


Föräldrarna måste lära sina barn att man inte får slåss.
Man borde sätta p för pojkarna (som dödade flickan i leken).
Men gjorde nån vuxen?
Nej.
Inte ens enda vuxen va i närheten när dom håller på den där eländiga leken.
Darkwing Duck hade aldrig blivit bannlyst om det där inte hade hänt.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 30-november-2007 vid 13:19
??? VA? Nej självklart hade den inte blivit bannlyst om det inte hade hänt. Vad har det med saken att göra? Det var ju att den blev bannlyst som var det sjuka. Vad vill du ha sagt med det inlägget?

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Emmaaa
Postningsdatum: 30-november-2007 vid 22:36
Måste bara svepa in och påpeka en grej, Alltså jag håller med det tidigare inläggen att man är barn länge med Disney:) Och det är väl underbart?:)
 
Men ja måste även säga att jag tror tecknat ( notera inte bara Disney) påverkar nog småbarn lätt, jag menar min kusin ( 6 år) vågade inte gå till kyrkogården för att hon tyckte att det var för läskigt,:/ Typ alltså med spöken och monster och läskiga gravar... Men när hon kom dit var det helt lungt och hon tyckte att det var roligt ( roligt... om man jämför vad hon förväntade sig)
 
På det sättet antar jag att det kan påverka lite grann,
 
Men Disney är väl underbart och påverkar barn på ett bra sättBig%20smile 
Jag menar säg någon liten flicka som aldrig har drömt om att få vara en riktig Disney prinsessa?  (det finns så många mer exempel):)


-------------
Before a Young Lion became a King.

Before a Beauty Tamed a Beast.

Before Aladdin Unleashed a Genie.

There was A Little Mermaid. Who Dreamed of something more.


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 02-december-2007 vid 15:43
Postad av 101dalmatiner 101dalmatiner skrev:

??? VA? Nej självklart hade den inte blivit bannlyst om det inte hade hänt. Vad har det med saken att göra? Det var ju att den blev bannlyst som var det sjuka. Vad vill du ha sagt med det inlägget?



Nån vuxen borde har sett efter pojkarna så att dom inte dödade flickan.
Men det är för sent.
Eftersom pojkarna har dödat flickan tog folket självklart upp klagomålet om våldsamma barnserier.
Det var en av landets historier kring barnprogram på 90-talet.


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 03-december-2007 vid 20:01
Du säger hela tiden det, att de vuxna borde sett efter barnen bättre.
Och där är ju hela grejen! Det är de vuxnas fel att de dödade henne, inte en tecknad serie.
 
Och ditt argument om att "detta är 2000-talet"  Ursäkta mig men det var bara ca.10 år sen vilket är ytterst lite. och se dig omkring! Är samhället lugnare nu än då?
Hur kan du då förklara alla pedofiler, våldtäcktsmän, terrorister, rasister, massaker och nu senast de där tonåringarna som misshandlade en annan pojke till döds.
 
Jag är inget geni men jag tror att de var lite störda i huvudet om de kunde döda någon annan. Jag tror inte att någon (varken tonåringar idag eller barn på 90-talet) kan påverkas så mycket att de dödar någon. Det är helt enkelt inte logiskt.
 
Det är egentligen skrattretande att man kan skylla på en tecknad barn serie för mordet på den där flickan i Norge. Visst de kan ha blivit mer påverkad ei sina redan störda hjärnor  men isåfall så tror jag att de har blivit det av t.ex. alla miljarders skjuta-skjuta-blod-splat! spel som även fanns på 90-talet...


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 03-december-2007 vid 22:32
Idag skyller inte folk på en tecknad serie som de gjorde precis på 90-talet.
Ett barn har inte alls dödat nåt annat barn just nu.
Det där är bara vuxna och tonåringar som håller på med t.ex. pedofiler som du sa.
Poliserna skyddar ju oss alla och sättar alla brottslingar på buren.
Är det inte bra det?
Så jag tror nog att samhället är nog ganska lugnt ändå, trots terror på vissa område.
Det lär nog inte bli terror över hela Norden.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 03-december-2007 vid 23:23
Wow, ditt IQ är som taget ur en tecknad film. Ursäkta alla påhopp, men vaf*n. Du retar gallfebern på mig med dina inlägg som varenda ett helt saknar sans och reson. Det ena mer korkat än det andra. Ledsen, men nån måste säga det.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Mendez
Postningsdatum: 03-december-2007 vid 23:23
Nej idag skyller man på tv-spelen istället Ermm
 
 
 


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 03-december-2007 vid 23:26
Det är så snedvridet att skylla på någonting över huvud taget. Storhe5 fattar inte det men de flesta andra på den här sidan åtminstonde hänger med i svängarna. Media skapar inte våld, våld skapar media.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 10:50
Åk tillbaka då till 90-talet och hindrar pojkarna att döda flickan så att serien som ni tycker mycket om aldrig blivit bannlyst!!!!!
Men vänta nu lite.
Det kan ni ju inte, för att det finns inte tidsmaskiner!!!!!
Det är ju lika bra att det inte finns nån tidsmaskin.
En liten ändring i dåtiden och framtiden kan bli hela annorlunda och ännu sämre, bli FÖRSTÖRD.
Hajar ni?


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 12:03
Jag hajar, men det verkar som du sällan om inte aldrig hajar vad någon annan skriver.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Hades
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 13:09
Jag tror dessutom att du trasslat in dig lite i dina åsikter på nåt sätt, storhe5. Okej, det är alltid hemskt när någon blir mördad.
Men vänta nu lite (se där ja).
Det var ingen tecknad series fel, det var föräldrarna som inte lyckades uppfostra sina barn och ville ha en syndabock. Det blir ju enklare så, kan man skylla ifrån sig slipper man som förälder bry sig så mycket. Nu för tiden verkar det som att de flesta barn som är lite stökiga har en sjukdom av något slag istället, det verkar vara lite "på modet" så att säga (hoppas ingen tar illa upp).
 
Då detta inte lder någonstans kan jag berätta att jag i morgon ska prata inför min klass om vad Disney betydde för mig när jag var liten, varför Disney och julen passar så bra ihop osv. Det nationella provet i svenska handlar om dröm och verklighet.


-------------


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 13:18
Jamen, då borde föräldrarna kundat ha uppfostrat sina barn på rätt sätt innan dom skyller på en tecknad serie.


Postad av: Hades
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 13:20
Clap Äntligen grepper du vad vi menar!

-------------


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 13:22
Men kom ihåg:
föräldrarna vet vad som är bra för sina barn.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 13:54
Inte alla, uppenbarligen.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 04-december-2007 vid 18:35
Postad av storhe5 storhe5 skrev:


Hajar ni?



Stern%20Smile.....Nej


-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: storhe5
Postningsdatum: 06-december-2007 vid 12:20
Postad av Mendez Mendez skrev:

Nej idag skyller man på tv-spelen istället Ermm
 
 
 


Det finns ju en himla massa våldsamma tv-spel som har alltid åldersgränser så att dom yngre inte kan spela sånt.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 06-december-2007 vid 13:39
Vad vill du ha sagt med det? Som om inte minderåriga jämt och ständigt köper och spelar spel med "för hög" åldersgräns.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 06-december-2007 vid 22:52
Dom borde lära sig att läsa åldersgränser på spelen så att dom förstår och låter bli att köpa dem.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 07-december-2007 vid 00:10
Nej, varför då? Om de själva anser att de klarar av innehållet så varför skulle de inte få köpa och spela vad de vill? Annars är det ju helt upp till föräldrarna att avgöra det, men i de flesta fall kan en person själv avgöra vad som är lämpligt. Och VAD snackar du om??? Lära sig läsa åldersgränser??? Tror du inte de är medvetna om att vilken åldersgräns det är på det de köper??? Klart de vet. Och det finns ofta ingen rimmlig anledning till de åldersgränser som sätts. Ofta är det rejält överdrivet när en 18-årsgräns sätts på en produkt. Ta bara GTA III som exempel. Vad kan jag ha varit när jag gick och köpte den, 11-12 kanske. Har jag tagit skada av det? Nej, har någon jag känner eller inte känner i min stad tagit skada av det? Nej, skulle inte tro det. Man blir inte påverkad negativt oavsett hur ung man är bara man har en klar uppfattning om vad som är rätt och fel från början. De flesta friska människor har det.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 07-december-2007 vid 15:05
Och spel som t.ex. The Sims har en åldersgräns på 12? Det är ju rejält överdrivet vilket jag tror de flesta spel har eftersom de inte vill bli censurerade i olika länder.

-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 08-december-2007 vid 21:15
Försäljarna låter ALDRIG minderåriga köpa såna spel med "för hög" åldersgräns.
Och ja, dom borde lära sig läsa åldersgränser.
Föräldrarna lär nog inte heller låta dem få spela sånt.
Man behöver inte skylla på tv-spelen om man följer åldersgränserna.


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 08-december-2007 vid 22:57
När jag var elva så kunde jag med lätthet köpa sims spel med åldersgräns på 12 år. Även min syster kunde göra det och hon är ännu yngre.
 
Och vadå läsa åldersgränserna? Man vet väl för tusan vilket spel det är man köper och vad det handlar om?
Om man inte gillar blod och våld så köper man ju inte direkt ett krigsspel..


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 12:47
Åldersgränserna är ju till för att ingen skall bli skadad.
Du är ju minderårig, Sockerpajen.
Skulle du faktiskt spela såna som är åldersgränsad 18 ÅR när du inte är 18 ännu?????
Dina föräldrar vill nog INTE att du gör det.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 14:31
Suck... Du är lite morbid du. Ganska mycket faktiskt. Du verkar leva i en vriden och högerradikal verklighet som ingen annan än du själv passar in i. Det är omöjligt att diskutera med dig. Du bara ignorerar det man skriver och svarar lika dumt gång på gång på gång. Förstår du ens själv det du skriver? Jag blir ofta bara så paff när jag läser det och tankarna går till korkade talkshows som Ricki Lake och Jerry Springer där idioterna brukar kasta ur sig liknande dumheter som du utan den minsta eftertanke. Jag kommer nog aldrig begripa mig på dig.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 15:32
Va, jag?
Bara för jag skriver att minderåriga inte får spela våldsamma TV-spel så är jag inte alls dum.
Och föräldrarna har ju rätt att skylla på nåt TV-spel om deras unge blir våldsam av det.


Postad av: Proximus
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 16:33
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Och föräldrarna har ju rätt att skylla på nåt TV-spel om deras unge blir våldsam av det.


Nej det har de inte, de har bara sig själva att skylla. Att uppfostra deras eget barn är deras ansvar och de kan inte skylla ifrån sig när de misslyckats.


-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: storhe5
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 16:41
Då borde föräldrarna uppfostra sina barn på rätt sätt genom att förbjuda dom att spela tv-spel över huvudtaget.


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 16:58
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Åldersgränserna är ju till för att ingen skall bli skadad.
Du är ju minderårig, Sockerpajen.
Skulle du faktiskt spela såna som är åldersgränsad 18 ÅR när du inte är 18 ännu?????
Dina föräldrar vill nog INTE att du gör det.
 
som sagt, jag tror inte att endast ett tv-spel kan göra så att ett barn blir våldsamt. Jag tror att fler saker måste spela in för att en personlighet ska förändras så.
 
Och vadå mina föräldrar kommer INTE bli glada om de visste att jag spelade spel med 18-års gräns.
För det första, känner du ens mina föräldrar? Tänk om de uppmuntrar mig att spela spelet och säger "Detta spelen är jätte kul, prova det!"
Och för det andra så JA jag hade spelat spel med 18års gräns om jag tyckte att de verkade intressant och underhållande.


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 21:13
Postad av Sockerpajen Sockerpajen skrev:

som sagt, jag tror inte att endast ett tv-spel kan göra så att ett barn blir våldsamt. Jag tror att fler saker måste spela in för att en personlighet ska förändras så.
 
Och vadå mina föräldrar kommer INTE bli glada om de visste att jag spelade spel med 18-års gräns.
För det första, känner du ens mina föräldrar? Tänk om de uppmuntrar mig att spela spelet och säger "Detta spelen är jätte kul, prova det!"
Och för det andra så JA jag hade spelat spel med 18års gräns om jag tyckte att de verkade intressant och underhållande.


Nej, jag vet inte om dina föräldrar men jag kan tänka mig att dom inte blir glada över att du spelat spel med 18-års gräns.
Man måste respektera åldersgränserna.
Och så en fråga i den här tråden.
Har Disney påverkat dig positvit när du var yngre?
Jag vill minnas att du har inte nämt det i den här tråden.


Postad av: mimmi
Postningsdatum: 09-december-2007 vid 21:50
Självklart bör man respektera lagen och åldersgränserna och allt sådant, men att respektera är inte samma sak som att slaviskt följa dem.
Jag tycker det är bra att spel har åldersgräns av den anledning att det markerar vilken ålder spelet riktar sig till och gör att det blir lättare att hitta lite svårare spel med actionscener och dylikt som man kanske är skitsugen på att spela! Men jag tycker definitivt inte att åldersgränsen ska användas på något annat sätt, som att den förbjuder yngre barn att spela dem! Som det redan har sagts tusentals gånger i denna tråden har nog alla friska människor lätt för att skilja på tv-spel/tv-program och verklighet, så därför ser jag ingen anledning till att de inte skulle få spela våldsamma spel eller se på våldsamma orealistiska program. De ytterst få barn som inte kan skilja dessa två saker ifrån varandra bör ju föräldrarna hålla ett extra öga på.. så då är det dessa barnens föräldrars uppgift.

Jag bara undrar vad det är du vill säga.. Tror du seriöst att alla barn blir påverkade av att se fantasivåld och dylikt? I så fall.. blir du det? Eller ser du det som rättvist att alla barn får lida på grund av att några enstaka fall inte har lyckats skilja på denna fantasi & verklighet?

-------------
anything can happen with a little pixie dust


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 10-december-2007 vid 17:42
Jag kan säg att jag bara har blivit postivt påverkad av alla filmer, musik och spel som kommit ifrån disney.
Om man nu inte kallar gråta för att jag blir berörd för något negativt Wink


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 11-december-2007 vid 22:41
Nej, jag kallar att bli berörd för något mycket positivt. Det visar att man är en individ och inte en livlös robot som är slav under åldersgränser och annat trist.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 11-december-2007 vid 23:44
Tror ni att det är bra för barn att spela våldsamma spel???????
Sällan.
Som föräldrarna skulle falla från ett berg så skulle dom aldrig låta sina barn att spela sånt.
Det kommer inte att hända eftersom spel med mycket blod och våld är faktiskt barnförbjudna.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 09:04
Men nu är vi ju där igen! "Det kommer inte att hända", klart det kommer att hända och det händer nu i denna sekund! Fattar du ingenting? Och det är varken bra eller dåligt för en unge med normalt fungerande hjärna att komma i kontakt med fiktivt våld.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 15:23
Postad av 101dalmatiner 101dalmatiner skrev:

Men nu är vi ju där igen! "Det kommer inte att hända", klart det kommer att hända och det händer nu i denna sekund! Fattar du ingenting? Och det är varken bra eller dåligt för en unge med normalt fungerande hjärna att komma i kontakt med fiktivt våld.
 
Huvet på spiken 101Dalamtiner, dessa klokrena kommentarer gör det onödigt för mig att lägga till något annat men jag håller med dina åsikter fullständigt.


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 16:23
För sista gången.
Man får inte spela såna spel med massor av blod och våld förran man har fyllt 18 ÅR.
Det gäller alla barn och minderåriga.
Det är livets regel.


Postad av: Mendez
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 16:52
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

För sista gången.
Man får inte spela såna spel med massor av blod och våld förran man har fyllt 18 ÅR.
Det gäller alla barn och minderåriga.
Det är livets regel.
Sug


Postad av: Hades
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 17:03
"Livets regler"? Storhe5, du är verkligen redigare än knattarna och Musse Pigg i deckarkläder tillsammans.
Ännu en diskussion där man inte kommer fram till nånting, mycket sånt nu Geek
 


-------------


Postad av: Egd som fan
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 19:38
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

För sista gången.
Man får inte spela såna spel med massor av blod och våld förran man har fyllt 18 ÅR.
Det gäller alla barn och minderåriga.
Det är livets regel.
Får och får. Får är snälla djur.LOLWink

-------------


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 12-december-2007 vid 21:55
Haha, jag ger upp. Jag känner mig utbränd.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Sockerpajen
Postningsdatum: 14-december-2007 vid 17:31
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

För sista gången.
Man får inte spela såna spel med massor av blod och våld förran man har fyllt 18 ÅR.
Det gäller alla barn och minderåriga.
Det är livets regel.
 
 
Hahaha, det är nog det sämsta argument du någonsin klämt ur dig storhe5! LOL
Livets regel? Så hela livet går ut och handlar om spel som man inte rekomenderas att spela?
Nä nu förstår jag att du inte är seriös på något sätt eller vis och att du antagligen bara är ute efter att jävlas med oss.


-------------
"Du har glömt mig och på så vis glömt dig. Titta in i ditt inre Simba, du är mer än vad du har blivit!"


Postad av: disney_girl
Postningsdatum: 15-december-2007 vid 11:34
Vilka disneyfilmer tror ni barn tittar mest på ?


Postad av: storhe5
Postningsdatum: 15-december-2007 vid 11:45
Sockerpajen:
Det är föräldrarnas ansvar att inte låta barnen spela sånt med "för hög" åldersgräns.
Det måste du förstå en vacker dag.

disney girl:
Jag kan tänka mig nyare disneyfilmer som barnen tittar mest på just nu.


Postad av: disney_girl
Postningsdatum: 15-december-2007 vid 17:30
Postad av storhe5 storhe5 skrev:

Sockerpajen:Det är föräldrarnas ansvar att inte låta barnen spela sånt med "för hög" åldersgräns.Det måste du förstå en vacker dag.disney girl:Jag kan tänka mig nyare disneyfilmer som barnen tittar mest på just nu.



Ja så är det nog. Askungen 3, Den Lilla Sjöjungfrun samt Micke och Molle 2.


Postad av: mimmi
Postningsdatum: 15-december-2007 vid 23:14
Jag tror det är väldigt individuellt. Såg i tidningen häromdagen om en 2-årig flicka som kollade på Askungen minst en gång varje dag.

Men sen är det väl antagligen så att alla de nya filmerna får mer uppmärksamhet än de äldre, och så var det ju även när vi var små. Men jag tror nog att de barn som verkligen gillar disney ser på filmerna från alla tider ändå, precis som vi såg på 60- & 70-talsfilmerna när vi var små. Att dem är mer vana vid de dataanimerade filmerna idag tror jag inte har särskilt stor betydelse.


-------------
anything can happen with a little pixie dust


Postad av: disney_girl
Postningsdatum: 16-december-2007 vid 15:09
Postad av mimmi mimmi skrev:

Jag tror det är väldigt individuellt. Såg i tidningen häromdagen om en 2-årig flicka som kollade på Askungen minst en gång varje dag.Men sen är det väl antagligen så att alla de nya filmerna får mer uppmärksamhet än de äldre, och så var det ju även när vi var små. Men jag tror nog att de barn som verkligen gillar disney ser på filmerna från alla tider ändå, precis som vi såg på 60- & 70-talsfilmerna när vi var små. Att dem är mer vana vid de dataanimerade filmerna idag tror jag inte har särskilt stor betydelse.


Jag såg på Den Lilla Sjöjungfrun ofta när jag var mindre.
Likaså Lejonkungen.



Skriv ut sida | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.11 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk